Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž  je speciální hmatová technika, zaměřená na lymfatický systém kůže a podkoží- tzv. povrchový mízní systém (v končetinách transportuje 80% lymfy). Posiluje vstřebávací a transportní funkci mízního systému podporou lymfomotoriky, kontrakčních schopností lymfatických cév a vnitřních pulzních mechanismů lymfatického systému.

Jde o zcela odlišnou techniku oproti klasické masáži, která řeší jinou problematiku a je zaměřena na ovlivnění hlouběji uložených struktur (svalů, šlach a fascií), působí větší silou a zvyšuje prokrvení.

Manuální lymfodrenáž se provádí malým tlakem (30-40mm Hg), pomalým tempem a jemnou hmatovou technikou, která je velmi příjemná. Nemůže způsobit žádné bolestivé pocity, nesmí zvýšit prokrvení ošetřovaných partií. Nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje. Postup drenáže je nutno znát a bezpodmínečně respektovat.
Předpokladem smysluplného a bezpečného provádění této metody je znalost anatomie a funkce lymfatického systému, zejména stavby lymfatických cév a průběhu lymfatického řečiště.

Manuální lymfodrenáž podporuje základní funkce lymfatického systému:


  • Drenážní - podporuje vstřebávání tkáňové tekutiny- prelymfy (redukce otoků, odvádění přebytečné vody a škodlivých látek z tkání)
  • Transportní - zrychluje tok lymfy a její filtraci v lymfatických uzlinách
  • Imunitní -  zvyšuje tvorbu a transport obranných buněk

Cirkulace lymfy má zásadní význam v utváření a udržování stálého a zdravého vnitřního prostředí organizmu (homeostáza).

Efekt manuální lymfodrenáže je zcela limitován odbornou kvalitou toho, kdo ji provádí. Tato technika je náročná na metodiku i hmatovou techniku a vyžaduje specialistu s delším školením i praxí. Tato podmínka je, bohužel, při současné inflaci nabídek této komerčně zajímavé služby málokdy splněna.

Má-li se plně využít ozdravných efektů manuální lymfodrenáže, je nutné ji realizovat jako celotělovou. 
Po manuální lymfodrenáži je potřebný intenzivnější pitný režim.